Wizyta w gabinecie stomatologicznym, a następnie konsultacja z lekarzem to pierwszy etap podczas wyboru spośród profesjonalnych metod wybielania zębów. Jednak zanim dojdzie do wyboru odpowiedniej metody ważnych jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Przed zabiegiem wybielania powinniśmy wyleczyć wszystkie zęby, a także usunąć kamień nazębny. Wybielanie zębów z próchnicą może bowiem skończyć się zapaleniem miazgi i leczeniem kanałowym. Ponadto plomby, licówki lub korony nie poddadzą się wybielaniu, dlatego trzeba je wymienić tak, aby odpowiadały nowemu kolorowi zębów. Inaczej też wybiela się zęby martwe, wypełniając je specjalnym preparatem od środka.
Oprócz czysto estetycznych czynników, powinniśmy także wziąć pod uwagę przeciwskazania do wykonania zabiegu. Są nimi przede wszystkim: ciąża i karmienie, wiek poniżej 16 roku życia, nadwrażliwość zębów, kwasowa erozja szkliwa, recesja lub stany zapalne dziąseł, aparat ortodontyczny.

Po spełnieniu tych warunków i przy braku przeciwskazań można przejść do etapu związanego z wyborem odpowiedniej metody wybielania. Do profesjonalnych zabiegów zalicza się: wybielanie za pomocą lampy, lasera lub specjalne nakładki do stosowania domu, które przygotuje stomatolog.

Nakładkowe wybielanie zębów składa się z dwóch etapów: gabinetowego i domowego. Na pierwszej wizycie stomatolog przygotowuje odlew dwóch łuków zębowych, na podstawie których wykonuje służące do wybielania nakładki. Służą one do samodzielnego nakładania w domu i powinny być noszone przez określony czas każdego dnia przez około 2 tygodnie. Metoda ta wymaga od pacjenta dużej samodyscypliny, ale przy stosowaniu się do zaleceń lekarza można wybielić zęby nawet o 6 odcieni, a efekt może utrzymać się do 3 lat.
Do wybielania nakładkowego stosuje się żele o niskim stężeniu substancji wybielających, dlatego rzadko zdarzają się skutki uboczne. Może jednak pojawić się nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno.

Wybielanie za pomocą lampy lub lasera składa się z kilku kroków. Pierwszy to nałożenie na dziąsła pacjenta żelu, którego zadaniem jest ochrona przed działaniem środka wybielającego. Po utwardzeniu żelu w lampie UV następuje nałożenie preparatu wybielającego, którego działanie opiera się na zawartości nadtlenku wodoru. Ostatnim krokiem jest naświetlanie zębów niebieskim światłem emitowanym przez laser diodowy lub lampę LED. To w tym procesie dochodzi do rozpadu nadtlenku wodoru oraz wniknięcia w szkliwo i zębinę związków odpowiadających za wybielenie przebarwień na zębach. Średni czas trwania takiego zabiegu to 60 minut, przy efektach utrzymujących się około 2 lat.
Przy tej metodzie mogą także wystąpić skutki uboczne polegające na nadwrażliwości zębów lub podrażnieniu dziąseł. Powinny one ustąpić po kilku dniach od zabiegu.

Ostatnim etapem procesu wybielania zębów jest tzw. biała dieta, która powinna trwać około 2 tygodnie. W trakcie wybielania zęby ulegają odwodnieniu, dlatego też po wykonaniu zabiegu wchłaniają wszelkie barwniki, z którymi będą miały styczność. W tym czasie pacjenci powinni zrezygnować z picia kawy, herbaty i czerwonego wina, a także jedzenia wszelkich barwiących produktów, np. buraków, jagód, wiśni. Dla zachowania efektów wybielania pacjent powinien pamiętać także o codziennej, właściwej higienie jamy ustnej.
Powrót do listy