W jakim wieku dziecko powinno odwiedzić gabinet dentystyczny?Najlepiej wtedy, gdy ma pierwsze zęby mleczne i są one zdrowe, bez początków próchnicy czy bólu. Po co w takim razie wizyta u stomatologa skoro nasza pociecha nie ma żadnych problemów? Wizyta adaptacyjna pozwala na oswojenie się z dentystą i z gabinetem tak, aby w przyszłości kolejne przebiegały bez strachu. Podczas takiej wizyty lekarz dokłada wszelkich starań, aby dziecko czuło się komfortowo.

Codzienna higiena kluczem do sukcesu.
Wizyta adaptacyjna odbędzie się bezstresowo w sytuacji, gdy zęby dziecka są zdrowe. Należy o nie dbać jeszcze przed jego narodzeniem. To jak przyszła mama odżywia się oraz jak sama dba o higienę jamy ustnej ma znaczny wpływ na kondycję zębów jej dziecka w przyszłości. Kolejnym etapem jest odpowiednia higiena jamy ustnej noworodka i niemowlaka. Konieczne jest oczyszczanie dziąseł z pozostałości mleka i innych pokarmów podawanych w tym okresie. Najlepiej robić to nawiniętym na palec kawałkiem wyjałowionej gazy, nasączonej przegotowaną wodą. Gdy pojawią się pierwsze ząbki trzeba przyzwyczajać malca do szczoteczki. Powinna być dostosowana do wieku „0-2”, taka jest odpowiednio miękka i rozmiarem dostosowana do małej buzi. Stosujemy pastę do zębów bezpieczną dla dziecka, czyli taką, którą malec może ewentualnie połknąć. Na początku nauki mycia zębów dziecko nie ma jeszcze bowiem nawyku wypłukania jamy ustnej i pozbycia się resztek pasty. Wyrabiamy w malcu przyzwyczajenie do mycia zębów po każdym posiłku, koniecznie przed snem. Po wieczornej higienie nie podajemy już żadnych dosładzanych herbatek i soków.

Kiedy przyjść na wizytę do stomatologa?
Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć w momencie, gdy malec ma pierwsze zęby mleczne. Lekarz sprawdzi wtedy, czy proces ząbkowania odbywa się prawidłowo i czy zęby są zdrowe. W naszym gabinecie wizyta taka jest bezpłatna. Lekarz dostosuje jej przebieg do wieku i temperamentu dziecka. Kolejne wizyty powinny odbywać się raz na pół roku. Dziecko przyzwyczai się wtedy do gabinetu i nie będzie utożsamiało odwiedzin u stomatologa ze strachem i bólem.
Koniecznie należy odwiedzić pedodontę -stomatologa dziecięcego, gdy dziecko ma już wszystkie zęby mleczne, czyli w wieku około 3-4 lat. Lekarz sprawdzi czy rozwinęły się one właściwie i czy zgryz jest prawidłowy.

Zęby zdrowe, ale czy na pewno?
Nie odwlekaj wizyty u stomatologa, ponieważ wydaje się, iż dziecko ma zdrowe zęby. Często drobne zmiany nie są zauważalne przez rodziców, a próchnica w tym wieku rozwija się bardzo szybko zagrażając nie tylko zębom mlecznym, ale także atakując wyżynające się zęby stałe. Zbyt szybka utrata zęba mlecznego w wyniku próchnicy może bowiem spowodować wadę zgryzu u dziecka.
Powrót do listy