Zgrzytanie zębów dotyka nawet połowę populacji, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę z choroby lub po prostu ją bagatelizuje. Nieleczony bruksizm jest przyczyną silnych bóli głowy i twarzy, problemów ze słuchem, wzrokiem i kręgosłupem.

Przyczynami bruksizmu są: wada zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy lub korony, ale także czynniki psychiczne, takie jak: długotrwały i silny stres. Powodują one wzmożone napięcie mięśni głowy i szyi, co w konsekwencji prowadzi do silnego bólu głowy.
Ból głowy nie jest jednak jedynym objawem schorzenia. Mogą wystąpić różne dolegliwości dotykające inne części organizmu. I tak w obrębie jamy ustnej i zębów możemy spotkać się ze ścieraniem i pękaniem zębów oraz ogólnym ich rozchwianiem, a także zanikiem przyzębia, krwawieniem dziąseł, przygryzaniem policzków i języka. Zaniepokoić powinna nas także bolesność w okolicy stawów skroniowych lub kąta żuchwy czy też ograniczonie jej ruchomości. Innym objawem mogą być przerost mięśni twarzy lub szyi, przykurcze mięśniowe i trudności z poruszaniem głową. Pacjenci skarżą się także na problemy ze wzrokiem i słuchem: bolesność w okolicy oczodołów, suchość oka, czasowe nieostre widzenie, szum i bóle ucha, zaburzenia równowagi.

    Leczenie bruksizmu ma kilka form o różnej skuteczności. Najczęstsze to:
  • wyrównanie zgryzu poprzez wymianę wypełnień, zastosowanie nowych koron lub aparatu ortodontycznego,
  • psychoterapia lub leki uspokajające, a także eliminacja lub ograniczanie źródeł stresu z codziennego życia,
  • szyna relaksacyjna – indywidualnie zaprojektowana nakładka na górne zęby, której zadaniem jest ochrona zębów przed tarciem. Szyna zapobiega konsekwencjom, ale nie leczy przyczyn bruksizmu. Skuteczna w początkowej fazie choroby,
  • botoks w celu blokady przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Wstrzykiwany w żwacze w celu ich częściowego osłabienia.

Jeśli podejrzewasz u siebie bruksizm zgłoś się do lekarza. Choroba ta wymaga często odwiedzenia wielu specjalistów: neurologa, stomatologa, ortodonty, a nawet psychologa. W naszym gabinecie proponujemy połączenie wizyty neurologicznej z konsultacją stomatologiczną. To unikalne rozwiązanie pozwala na szybką diagnozę i wdrożenie leczenia.
Powrót do listy