Prawidłowa higiena jamy ustnej to coś więcej, niż szczoteczka i pasta do zębów. Co jeszcze jest potrzebne do utrzymania zdrowych i pięknych zębów? Jak należy je myć? Jakie są odpowiednie techniki szczotkowania?

Etapy mycia zębów.

Czyszczenie całej jamy ustnej składa się z czterech etapów: czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nićmi dentystycznymi, szczotkowania zębów za pomocą szczoteczki i pasty do zębów, oczyszczania języka przy użyciu specjalnej skrobaczki i płukania jamy ustnej płynem do ust.

Przed szczotkowaniem zaleca się oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Ważny jest także sposób w jaki należy jej używać. Przy czyszczeniu zębów górnych, nitkę wyciągamy zawsze ku dołowi, a przy zębach dolnych, kierujemy nitkę ku górze. Do czyszczenia następnej przestrzeni międzyzębowej zawsze używamy nowego, świeżego odcinka nitki.

Szczotkowanie zębów należy zaczynać od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie należy je rozchylić, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących i potem do wewnętrznych części zębów. Na koniec dobrze jest wyczyścić zęby wzdłuż linii dziąseł.

    Wyróżniamy dwie najlepsze techniki czyszczenia zębów:
  • okrężną – główkę szczoteczki ustawiamy prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania wykonujemy delikatne, okrężne ruchy,
  • wymiatającą – główkę szczoteczki ustawiamy pod kątem 45 stopni i wykonujemy nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu do góry i na odwrót.

Kolejnym etapem jest czyszczenie języka i podniebienia w celu zapobiegania chorobom jamy ustnej oraz uniknięcia nieprzyjemnego zapachu z ust. Język można czyścić szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać powierzchnię języka od tyłu do przodu - w ten sposób znaczna część bakterii i nalotu nagromadzonych na jego powierzchni powinna zostać usunięta. Lepszym rozwiązaniem jest jednak użycie specjalnej skrobaczki do języka. Bakterie nie zostają wtedy przemieszczone w głąb jamy ustnej, a usunięte. Skrobaczką czyścimy język po jego powierzchni, od jego nasady aż po sam koniec, a także po jego bokach. W ten sposób zostanie usunięta większość bakterii. Po zabiegu należy przepłukać jamę ustną wodą lub płukanką.

Jak często myć zęby?

Normą powinno być czyszczenie zębów po każdym posiłku, by nie dać bakteriom pożywki w postaci zalegających w zakamarkach zębów resztek pożywienia. Z uwagi na tryb życia jaki prowadzimy jest to jednak trudne do zrealizowania, dlatego należy myć zęby rano i wieczorem, ale za to dokładniej.

Nie myjemy zębów od razu po spożytym posiłku. Podczas jedzenia lub picia w naszych ustach spada pH i wydzielają się kwasy trawienne. Dlatego należy odczekać około 30 minut, aby nie wcierać kwasu w uzębienie. Mycie zębów zaraz po posiłku osłabia zęby i naraża je na demineralizację, a to powoduje zwiększoną podatność na próchnicę. Przed myciem rekomendujemy także przepłukanie ust wodą lub płynem w celu szybszego obniżenia pH.
Powrót do listy